The history of Seventh-day Adventist education in South Africa began in 1893 with the establishment of Claremont Union College, Cape Town. The College changed locations in 1919 and again in 1928 in an attempt to follow more closely the philosophy that has motivated this institution. After the first move, the College became known as Spioenkop College, and in 1928 the last move established Helderberg College, on the slopes of Helderberg mountain, just outside of Somerset West, South Africa. Helderberg College, as it stands today is, therefore, the fruitage of seeds sown by the pioneers, both staff and students at the two earlier localities. We give honour to them and express our admiration for their achievements.

Until 1974, the chief administrator of the College was known as the “Principal”. From 1975 to 2001, this position was designated “Rector”, then “President” from 2002. Below is the list of chief administrators over the years:

Chief Executive Officers

Claremont Union College (25 years)

  • EB Miller, 1893-1894
  • CH Hayton, 1902-1907
  • Mrs A Druillard, 1895
  • WS Hyatt, 1907
  • Miss S Peck, 1896
  • JF Olmstead, 1909-1915
  • JL Shaw, 1897-1900
  • CP Crager, 1909-1915
  • A Ruble, 1901-1902
  • WE Straw, 1916-1917

South African Training School

  • JI Robison, 1919
  • U Bender, 1920-1921
  • JD Stickle, 1922

 

Spioenkop College

  • ED Dick, 1923-1927

 

Helderberg College

  • MP Robison, 1928 – 1933
  • GE Shankel, 1934 – 1941
  • WE McClure, 1942 – 1946
  • MP Robison, 1947 – 1948
  • WE McClure, 1949 – 1954
  • EL Tarr, 1955 – 1961
  • PJ van Eck, 1961 – 1965
  • HE Marais, 1966 – 1972
  • AO Coetzee, 1973 – 1978
  • D Birkenstock, 1979 – 1995
  • DF Allen, 1996 – 2002
  • GM Ross, 2003 – 2005
  • GT du Preez, 2005 – 2010
  • TL Letseli, 01.01.2011 – 31.01.2011
  • DP Shongwe, 01.07.2011 – 31.12.2012
  • VR Injety, 08.05.2013 – Present